Darmowy program do faktur - czy może spełniać wszystkie nasze oczekiwania?

image

Wystawianie faktur to jedno z podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy współpracującego z różnymi podmiotami gospodarczymi. W przeszłości faktury były pisane ręcznie, jednak w tej chwili możemy skorzystać z oprogramowania do faktur, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz uniknąć omyłek. Niektóre firmy dostarczają bezpłatne programy do faktur. Analizujemy, czy tak samo jak płatne oprogramowanie spełnia wszelkie nasze oczekiwania.

Zalety programów do faktur

Co poniektórzy przedsiębiorcy jeszcze wystawiają faktury i wypisują je wcześniej ręcznie. Lecz dzieje się tak w rzadkich przypadkach. W większości wypadków, kiedy firma dostarcza głównie artykuły lub usługi dla osób fizycznych, okazjonalnie współpracuje z innymi firmami. Równolegle większa część firm decyduje się na używanie profesjonalnego programu do fakturowania. Umożliwiają zaoszczędzić mnóstwo czasu, gdyż wzór faktury jest wywoływany automatycznie, zaś dane firm można zaimportować z bazy danych Centralnego Urzędu Statystycznego, co pozwala ustrzec się błędów wymagających poprawki. Odpowiedni program do fakturowania pozwala także na wystawianie seryjnych dokumentów sprzedaży i wysyłanie ich bezpośrednio do klientów. Dzięki temu nie musimy wysyłać konsumentom faktur papierowych, co jest nie tylko praktyczne, lecz też w pełni zgodne z bieżącymi przepisami.

Czy dobry może być darmowy?

Każdy, kto chce użytkować program do wystawiania faktur, może wybrać jego darmową albo odpłatną odsłonę. Mnóstwo firm oferuje bezpłatne programy do faktur, jednak należałoby zastanowić się, jakie możliwości mogą zdobyć właściciele firm wybierając odpłatną odsłonę programu. Ogólnie rzecz biorąc, bezpłatny program do faktur zawiera znacznie mniej funkcji aniżeli jego płatna odsłona. Równolegle, prowadząc interes, mamy ufność, że skoncentrujemy jak najwięcej funkcji w jednym programie rachunkowym albo fakturowym. Prostą metodę fakturowania można zastosować w małych przedsiębiorstwach, które obsługują głównie osoby fizyczne, jednak ze względu na dużą liczbę współpracujących z nami podmiotów gospodarczych jest ona na ogół niedostępna. Dodatkowo twórcy oprogramowania do fakturowania muszą dostawać honorarium za kreowanie funkcji oprogramowania. Jest to szczególnie ważne w kontekście przekształcających się praw podatkowych, w tym przepisów o podatku VAT.Program do fakturowania powinien być także kompatybilny z programem rachunkowym, a tego kryterium bezpłatne programy w większości wypadków nie spełniają.

Kiedy należałoby skorzystać z darmowego oprogramowania?

Zgodnie z powyższymi argumentami, niestety nie ma w tym momencie na rynku programów, które równocześnie byłyby bezpłatne, z drugiej zaś spełniały wszystkie zapotrzebowania właścicieli przedsiębiorstw oraz księgowych. Pamiętajmy, że w tematach skarbowych (a owych dotyczą faktury VAT) nie ma miejsca na półśrodki, przede wszystkim w aktualnych czasach. Niekiedy wprawdzie warto zdecydować się na darmową wersję oprogramowania do fakturowania, chociaż na krótki czas. Każda firma może skorzystać z darmowej wersji testowej programu Rafsoft - Faktura VAT rafsoft.net/ 2021, żeby przekonać się, czy program ten spełnia jego oczekiwania. Dzięki dostępowi do darmowego wydania możemy również stwierdzić, którymi funkcjami cechuje się oprogramowanie oraz czy przyzwoicie nam się z nim pracuje.Wersja testowa oprogramowania jest przeznaczona specjalnie dla przedsiębiorców i osób, które planują zmianę aktualnego programu, więc szukają lepszego wyboru, który najbardziej im odpowiada.