Faktura VAT - jak wygląda a także co powinna zawierać?

Wypisywanie faktur to obowiązek każdego właściciela biznesu , niezależnie od charakteru prowadzonej przezeń działalności, opodatkowania i pozostałych czynników . Można w tym celu korzystać z opcji, jakie przynoszą rozbudowane programy księgowe bądź prostsze narzędzia, które sprawdzają się tutaj jednakowo dobrze . Czym warto się kierować przy doborze oprogramowania do wystawiania faktur VAT ?

Co musi znajdować się na fakturze VAT ?

Istnieją obowiązkowe dane i wartości, jakie trzeba umieścić na fakturze vat, żeby była przyjęta za ważną . Dotyczy to zarówno faktur papierowych, jak również komputerowych , generowanych za pośrednictwem programu do ich tworzenia. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług faktura VAT musi zawierać:

 • datę jej wystawienia,
 • numer identyfikacyjny faktury,
 • imiona i nazwiska bądź nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług, oraz adresy stron,
 • numer NIP podatnika, a także NIP nabywcy usług lub towarów,
 • datę dokonania bądź zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi. Może być to również data, w której otrzymano zapłatę, jeśli jest ona różna od daty wystawienia faktury,
 • nazwę towaru lub usługi,
 • liczba dostarczonych towarów bądź zakres wykonanych usług,
 • cenę jednostkową netto towaru lub usługi,
 • wysokość wszelkich rabatów lub obniżek cen netto,
 • stawki podatku,
 • wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług netto,
 • sumę wartości sprzedaży netto, podzieloną na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku oraz od nich zwolnioną,
 • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto dzieloną na kwoty, które zostały objęte poszczególnymi stawkami podatku,
 • kwotę należności ogółem.

W związku z ilością niezbędnych danych , tworzenie faktury VAT w edytorze tekstu na bieżąco, dla każdego klienta , byłoby zajęciem długotrwałym , a także stwarzającym spore niebezpieczeństwo pomyłki. Stąd poleca się korzystanie z narzędzia , którym jest program do faktur vat. Na co należy zwrócić dobierając takie programy?

Jak dobrać program do faktur?

image

Wybierając program do wypisywania faktur VAT wskazane jest zwrócenie uwagi na kilka kluczowych czynników:

- zgodność oprogramowania z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług . Zdarza się, że programy dostępne na rynku nie spełniają jej wymogów - nie monitoruje tego żadna instytucja,

- aktualizacje - korzystanie z sporej ilości bezpłatnych programów może wiązać się z sytuacją , w której faktura VAT będzie wystawiona według dawnego szablonu. Co prawda zmiany w tej dziedzinie należą do rzadkich , ale wielu przedsiębiorcom jest ciężko obserwować je wszystkie . Stąd warto zadbać o to , aby program oferował automatyczne, niezależne od użytkownika aktualizacje.

- transparentny cennik - wiele programów reklamuje się jako darmowe, w rzeczywistości wymusza na użytkowniku mnóstwo dodatkowych płatności , na przykład. za nadmienione aktualizacje. Dobrze, jeżeli program posiada np. bezpłatną wersję demonstracyjną i przejrzystą cenę wersji pełnej . Przykładem jest tutaj na przykład. program do faktur VAT Rafsoft program fakturowania .

- rozszerzenia - dobierając program do faktur należy zastanowić się, czy potrzebne jest wyłącznie podstawowe narzędzie, czy może cały program do prowadzenia księgowości . Naturalnie zaawansowane oprogramowanie nie zawsze jest potrzebne od razu, dlatego można sięgnąć po ofertę umożliwiającą poszerzanie pierwotnej wersji do bardziej zaawansowanej , posiadającej na przykład. obsługę księgi przychodów i rozchodów czy pełnej księgowości. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, można łatwo zmienić pakiet.